Egypt - Asuán

(pages) > > > Asuán

Toto mesto je vzialené okolo 900 km na juh od Káhiry. Bolo založené preto, lebo sa tu nachádzalo veľké množstvo granitu, ktorý bol použitý na stavbe pyramíd v Gíze. Kedysi to bol pre Egypťanov koniec sveta, brána do čiernej Afriky. Karavany sem prinášali zlato, slonovinu aj otrokov. V dobe cisárskeho Ríma boli do Asuánu posielaní významní, nepohodlní občania, bolo to teda mesto vyhnanstva. Dnes je Asuán obľúbeným letoviskom.

Najlepšia doba na návštevu je zima, kedy je v Asuáne sucho a teplo a priemerné denné teploty sa vyšplhajú na 26⁰C. V lete teploty prekračujú štyridsiatku, čo na prehliadku mesta nie je najvhodnejšia klíma.

Kam v Asuánu

Výhodná,  pre turistov zaujímavá, je poloha mesta, priamo na brehu Nílu. Pohľad na túto rieku je tu krásny. Okrem toho môžete v Asuáne vidieť pamiatky z faraónskeho a grécko-rímskeho obdobia, botanické záhrady, či Núbijské múzeum. Je tam prezentovaná história a kultúra Núbie od prehistorickej doby až po súčasnosť. V Asuáne sa tiež nachádza jedna z najlepšie zachovaných kláštorných pevností v Egypte. Kláštor sv. Simeona pochádza zo 7. stor. a kedysi poskytoval útočisko asi 300 mníchom a ďaľšej stovke pútnikov. Stavba je sama o sebe fascinujúca  a tiež je odtiaľ krásny výhľad.

Asuánska priehrada

Mnohým ľuďom sa pri slove Asuán okamžite vybaví priehrada. Bola postavená medzi rokmi 1898 a 1902, z miestnej asuánskej žuly. Jej úlohou bolo zvýšiť plochu úrodnej pôdy  kvôli rastúcej egyptskej populácii tým, že bude regulovaný prietok Nílu.  Priehrada však nie je len zdrojom vlahy, ale aj elektriny. Asuánsku elektrinu dnes využíva skoro celý Egypt.

Na priehradu nadväzuje Násirovo jazero, ktoré je najväčším umelo vytvoreným jazerom na svete. Stalo sa stanoviskom sťahovavých vtákov, na jeho brehoch žijú gazely a líšky, v okolitých vodách krokodýli a dokonca aj varany.

Okolie Asuánu

Asi 280 km od mesta Asuán, na brehu Násirovho jazera nájdete Abou Simbel. Nachádzajú sa tu dva chrámy, ktoré sú často považované za tie najkrajšie v celom Egypte. Pôvodne ich nechal postaviť Ramess II. na brehu Nílu. Pri stavbe Asuánskej priehrady sa našťastie podarilo tieto pamiatky premiestniť, inak by boli zaplavené. Väčší z chrámov nechal Ramess II. zasvätiť bohom Amenreovi, Ptahovi, Raharachtejovi a sebe samému. Priečelie chrámu tvorí sústava reliéfov a sôch, ktoré sú obrovské. Pre vašu predstavu, úsmev sochy znázorňujúcej sediaceho kráľa je jeden meter široký a od ucha k uchu meria 4 metre. Menší chrám je zasvätený Ramessovej žene Nefertari a bohyni Hator.

 

Posledné zaujímavosti...

28.11.2011 Sfinga
22.08.2011 Golf v Egypte
14.07.2011 Vodná fajka

Naposledy v diskussi...

16.07.2011 Dotaz
15.07.2011 taba
15.07.2011 Dovolenka v Egypte

Posledná fotografia...

Káhira 6
Káhira 5
Káhira 4
Káhira 3
Káhira 2