Egypt - Doprava v Egypte

(pages) > > > Doprava v Egypte

Doprava do Egypta

Letecky

Letecká doprava je samozrejme najjednoduchší a tiež najčastejší spôsob dopravy do Egyptu. Ceny leteniek sú rôzne podľa toho, s akou spoločnosťou chcete letieť, aký termín a destináciu si zvolíte a či chcete letieť priamo, alebo vám nevadia prestupy.

Aktuálnu ponuku leteniek nájdete na www.invia.sk

V Egypte je asi 90 letísk, len niektoré z nich však fungujú ako medzinárodné. Priamo môžete letieť do Káhiry, Alexandrie, Luxoru, Asuánu, Sharm el Sheikhu, Hurghady, Taby a tiež do strediska Marsa Alam.

Doprava po Egypte

Vlak

Egyptské železnice sú štátne a majú dlhú históriu. Z Asuánu do Káhiry a späť sa môžete zviesť lôžkovými vagónmi, ktoré prevádzkuje súkromná spoločnosť. Hlavné železničné ťahy sa nachádzajú pozdĺž Nílu a medzi Alexandriou a Káhirou. Celková dĺžka tratí je viac než 5000 km. Cestovanie vlakom je pomerne lacné, aj keď vagóny štátnej spoločnosti by si už zaslúžili modernizáciu.

Autobus

Egypt má veľmi hustú autobusovú sieť a nie je problém dostať sa z jedného mesta do druhého. Bohužiaľ autobusy bývajú často preplnené. To však nie je prípad autobusov, ktoré spájajú veľké mestá medzi sebou alebo medzi turistickými lokalitami. Tu obyčajne narazíte na luxusné, klimatizované autobusy. Tento spôsob dopravy nie je drahý, ceny lístkov sa aj na rovnakej trati môžu líšiť podľa toho, akým kvalitným autobusom pôjdete.  Čím viac si priplatíte, tým väčšie budete mať pohodlie. Na kratšie vzdialenosti sa miestenky nepredávajú, ak sa však chystáte na dlhšiu cestu, lístky si kúpte dopredu.

Autobusy a minibusy zaisťujú tiež dopravu po Káhire a Alexandrii. Pokiaľ budete mať na výber, cesta mikrobusom bude rozhodne  príjemnejšia. V ňom sa totiž oficiálne nesmie za jazdy stáť, preto nie je tak preplnený a vy máte oveľa väčšiu šancu, že sa vám podarí vystúpiť na mieste, na ktorom chcete.

Loď

Cestovanie loďou po Níle sa pre vás určite stane nezabudnuteľným zážitkom. Podľa toho, koľko chcete do plavby investovať a aké máte očakávania, máte možnosť si vybrať z niekoľkých typov lodí. Najrušnejší úsek  je medzi Luxorom a Asuánom. Náplňou týchto výletov, ktoré môžu mať rôznu dĺžku trvania, je prehliadka pamiatok a relaxácia.  Večer sa, najmä na výletných lodiach, usporadúvajú rôzne večierky. Pokiaľ máte radi detektívky a Agathu Christie obzvlášť, určite si nenechajte ujsť plavbu nílskym parníkom a zaspomínajte na šedú mozgovú kôru legendárneho detektíva Hercula Poirota.

Auto

Prísť do Egyptu vlastným autom znamená dosť veľké byrokratické prieťahy a tiež vás to bude niečo stáť. V Egypte neplatí tzv. zelená karta a tak na hraniciach musíte zaplatiť poplatok za nové havarijné poistenie. Tiež si radšej zistite, či môžete prísť autom, ktorý má dieslový motor alebo pohon na všetky kolesá. Dobré je tiež vedieť, či si v prípade nehody dokážete zohnať náhradné diely.

Jednoduchší spôsob, ako precestovať Egypt na štyroch kolesách, je auto si jednoducho požičať. Budete potrebovať medzinárodný vodičský preukaz a musíte byť starší ako 25 rokov. Niektoré spoločnosti ponúkajú prenájom auta iba v jednom smere a v niektorých si môžete prenajať auto aj s vodičom.

V Egypte sa jazdí po pravej strane, najvyššie povolené rýchlosti a ostatné dopravné značky sa podobajú tým európskym. Doporučujeme jazdiť radšej za svetla a byť opatrnejší voči chodcom, ktorí majú tendencie vbehávať na vozovku. Výhodou dopravy autom sú nízke náklady, pretože benzín je tu veľmi lacný.

Taxi

Cestovať taxíkom po veľkých mestách je najpohodlnejším spôsobom prepravy. V Káhire a Alexandrii ich jazdí množstvo. Zistite si, koľko by cesta z mesta A do mesta B mala zhruba trvať a to oznámte vodičovi, keď nastúpite do taxíku.  Pokiaľ by chcel čiastku, ktorá sa Vám zdá veľmi vysoká, vystúpte a mávnite na iného. Keď budete v mieste určenia, vystúpte z auta a až potom zaplaťte čiastku, na ktorej ste sa dohodli. Tiež nebuďte prekvapení, keď vám zastaví taxík, kde už sedí iný zákazník. Je to bežná vec.

Metro a električka

Metro v Káhire je raritou nielen v Egypte, ale aj v celej Afrike. Električkovú sieť nájdete iba v Káhire a v Alexandrii.

Posledné zaujímavosti...

28.11.2011 Sfinga
22.08.2011 Golf v Egypte
14.07.2011 Vodná fajka

Naposledy v diskussi...

16.07.2011 Dotaz
15.07.2011 taba
15.07.2011 Dovolenka v Egypte

Posledná fotografia...

Káhira 6
Káhira 5
Káhira 4
Káhira 3
Káhira 2