Egypt - Pyramídy v Gíze

(pages) > > > Pyramídy v Gíze

Pokiaľ sa rozhodnete navštíviť pyramídy v Gíze, vedzte, že práve ony sú tou najstaršou turistickou atrakciou na svete. Aj keď to znie neuveriteľne, ako veľmi staré sa pyramídy javili už na začiatku nášho letopočtu. V dobe narodenia Krista boli tieto pyramídy staré  až 2,5 tis.rokov. Pyramídy v Gíze sú tiež jediným, stále existujúcim divom sveta. Tieto útvary sú už od dávnoveku zahalené tajomstvom. Predpokladáme, že to boli stavby, ktoré dávali stavať faraóni a mali slúžiť ako hrobky. Záhadou však je, prečo sa v pyramídach žiadne telá nenašli. V Cheopsovej pyramíde bola nájdená iba jedna neporušená kamenná rakva, ktorá však bola prázdna. Dlho panovala domnienka, že pyramídy stavali otroci, ale v posledných rokoch  sa vedci skôr prikláňajú k tomu, že pyramídy stavali poľnohospodári, ktorí v určitých ročných obdobiach nemali prácu.

Veľká Chuvevova, známejšia ako Cheopsova pyramída, je najväčšia pyramída v Egypte, bola postavená z 2,3 mil.vápencových kvádrov a merala 146 m. Jej stavba bola dokončená v r. 2570 p.n.l. a je najstaršia v Gíze. Pôvodne boli tieto pyramídy pokryté žiarivým, bielym vápencom. Bohužiaľ, tento kryt využili novodobí vládcovia na stavbu svojich sídel.

Rachefova pyramída je skoro rovnako veľká, chodby vo vnútri pyramídy nie sú vhodné pre návštevy ľudí trpiacich klaustrofóbiou.

Najmenšou pyramídou z gízskeho tria je Menkauerova pyramída, merajúca „iba“ 62 metrov.

Sfinga v Gíze

Socha, ktorá má telo okrídleného leva a hlavu ženy je opradená mnohými poverami a legendami. Podľa tej najznámejšej kládlo toto stvorenie ľuďom otázky, na ktoré keď nepoznali odpoveď, boli usmrtení. Sfinga má odrazený nos, k čomu došlo podľa odborníkov medzi 11. a 15. storočím.

K pyramídam sa môžete pohodlne dostať klimatizovanými autobusmmi alebo minibusmi. Najjednoduchšie a tiež najfrekventovanejšie je spojenie z Káhiry. Odtiaľ sa môžete zviesť tiež taxíkom. Cena záleží na tom, odkiaľ z Káhiry pôjdete, z centra by mal stáť okolo 20 egyptských libier.

Posledné zaujímavosti...

28.11.2011 Sfinga
22.08.2011 Golf v Egypte
14.07.2011 Vodná fajka

Naposledy v diskussi...

16.07.2011 Dotaz
15.07.2011 taba
15.07.2011 Dovolenka v Egypte

Posledná fotografia...

Káhira 6
Káhira 5
Káhira 4
Káhira 3
Káhira 2