Egypt - Stravovanie v Egypte

(pages) > > > Stravovanie v Egypte

Aj keď egyptská kuchyňa nie je preslávená, ako napríklad turecká, či libanonská, je veľmi zaujímavá a chutná. Je prevažne arabská a riadi sa islamskými predpismi. Väčšina ich ingrediencií sa od antických dôb príliš nezmenila.

Obľúbené egyptské pokrmy

Najdôležitejšou zložkou egyptskej stravy je chlieb (Ajš), ktorý sa obvykle pripravuje zo zmesi obyčajnej a celozrnnej múky na otvorenom ohni. Miestni ho väčšinou používajú namiesto príboru, balia do nej mäso a pod. 

Obľúbenými sú tzv. mezze, teda vedľajšie chody. To môže byť napríklad šalát, ktorý je vždy pripravovaný z čerstvých ingrediencií (vrátanie byliniek) alebo vínne listy, papriky, či baklažány plnené mletým mäsom.

Medzi najobľúbenejšie egyptské jedlá patrí kofta a kebab. Kofta je mleté a grilované mäso na špíze, kebab je väčšinou mäso jahňacie napichnuté na ihle a pripravované nad plameňom. Spravidla sa tieto mäsá predávajú na váhu. Obľúbené sú tiež ryby a ďaľšie plody mora.

Asi najznámejším egyptským dezertom je baklava. Jedná sa o niekoľko vrstiev tenučkých oplátok, medzi ktorými sú rozdrvené orechy, najmä pistácie a všetko je to poctivo preliate sirupom. Táto naozaj sladká pochutina má tvar kosoštvorca. Egyptskou špecialitou je Ummi Alí – vrstvami cesta sú v tomto prípade prekladané oriešky a hrozienka namočené v sladkom mlieku.

Nápoje

Čaj sa v tradičných reštauráciách a kaviarňach podáva v pohároch a je veľmi silný a sladký. Káva sa podáva v malých šálkach, spravidla sa jedná o tureckú kávu. Rovnako ako čaj je káva podávaná v tradičných podnikoch veľmi sladká.

Pivo Stella je kvasnicový ležiak, ktorý sa v Káhire varí už viac ako  sto rokov. Na pobreží Červeného mora, v Al Goune, sa varí konkurenčná Saqqara. Egyptské vína neboli považované za príliš chutné, ale v poslednej dobe sa jeho kvalita vďaka inovácii výroby zvýšila.

Osviežiť sa môžete nápojom ako je karkadi, ktorý sa pripravuje z ibištekových kvetov alebo zabaadi, čo je jogurt našľahaný so studenou vodou a soľou. Obľúbené sú aj čerstvé džúsy, ktoré si môžete kúpiť aj v stánkoch na ulici.

Rozhodne sa vyvarujte pitiu vody z kohútika!

Ako a kde sa v Egypte stravovať

Tak ako v mnohých ďaľších krajinách aj v Egypte platí, že najlepšie sa je doma. Bohužiaľ asi len málo z vás bude mať šance pravé domáce jedlá ochutnať. Pokiaľ predsa len budete  pozvaní, je vhodné  prieniesť hostiteľom malý darček. Pamätajte na zásady islamu. Ľudia tu jedia obvykle v neskoršiu hodinu, než sme zvyknutí. Hlavným jedlom dňa je obed, podávaný okolo 14. hodiny. Dobré reštaurácie poznáte podľa toho, kde chodia miestni.  Určite si veľmi obľúbite rýchle občerstvenia , ktoré s fast foodmi u nás nemajú nič spoločné. Egyptské pouličné jedlá sú lacné a pritom veľmi chutné.

Pokiaľ budete jesť, alebo piť v sede na koberci, vždy si vyzujte topánky. Pokiaľ sa nepohybujete v sieti medzinárdných hotelov, v období mesiaca Ramadánu na ulici nejedzte ani nepite.

Hummus, aj napriek svojmu názvu, je veľmi obľúbená pochúťka. Jedná sa o vláčnu, voňavú pomazánku zo strukovín. Pokiaľ sa teda chystáte na cestu pripravte si tento tradičný pokrm a ochutnajte tak kúsok Egyptu už teraz.

Posledné zaujímavosti...

28.11.2011 Sfinga
22.08.2011 Golf v Egypte
14.07.2011 Vodná fajka

Naposledy v diskussi...

16.07.2011 Dotaz
15.07.2011 taba
15.07.2011 Dovolenka v Egypte

Posledná fotografia...

Káhira 6
Káhira 5
Káhira 4
Káhira 3
Káhira 2