Egypt - Údolie kráľov

(pages) > > > Údolie kráľov

Údolie kráľov je miestom odpočinku panovníkov Novej ríše. Tento kaňon, ktorému sa hovorilo Miesto pravdy, sa nachádza uprostred nehostinných thébskych hôr. Nad údolím čnie hora El Kurn, ktorá má symbolicky tvar pyramídy. Údolie kráľov má západné a východné rameno, pričom najviac hrobiek sa nachádza v jeho východnejšej časti.

Celkovo tu bolo odkrytých 62 hrobov, verejnosti však ani zďaleka nie sú sprístupnené všetky, na niektorých z nich pracujú reštaurátori. Prvým, tu pochovaným panovníkom bol zrejme Thutmose I., čo bolo okolo r. 1512 p.n.l. Nie všetky hrobky v tomto údolí patria faraónom.

Existuje určitý základný plán, podľa ktorého boli hrobky postavené. To, ako boli hrobky orientované a ich pozície, sa menilo podľa toho, ktorá dynastia bola pri moci. Napr. v období 18. dynastie, ktorá vládla medzi rokmi 1550-1295 p.n.l., mala typická hrobka štyri pasáže, v ktorých sa schody striedali s naklonenými rampami. Pasáže viedli do „sienie čakania“ a potom do „kočiarovej siene“. Ďaľši chodba  potom viedla do oválnej pohrebnej komory. Vyzdobená bola iba táto miestnosť. Orientácia väčšiny hrobiek v tomto období bola severo-južná. V období 19. dynastie (1295-1186 p.n.l) bola orientácia hrobiek východne-západná. Klesanie chodieb bolo už menej príkre a v hrobke pribudla tzv. predkomora. V tomto období sa začínajú v hrobkách objavovať aj drevené dvere. Na rozdiel od predchádzajúcej dynastie je krásne vyzdobená celá hrobka. Farebné maľby a texty z posvätnej knihy mali mŕtvemu uľahčiť cestu posmrtným životom. Za vlády 20. dynastie (1186 – 1069) orientácia hrobiek zostáva rovnaká a tejto osi sa prispôsobila aj poloha sarkofágu. Aj keď hrobky z tohto obdobia zaberajú menej miesta, vnútorné priestory sa zväčšili.

Hrobky sú označené číslami podľa toho, v akom období boli objavené. Jednotku má hrob Ramessa VII., ktorý bol odkrytý už v období veľkého Grécka a Ríma. Táto nedokončená hrobka je dlhá iba 44 m a skladá sa z koridoru, pohrebnej komory a tretej komory.

Určite najznámejšou hrobkou je hrobka č. 62, ktorá patrí panovníkovi Tutanchamonovi. Hrobku objavil v r. 1922 Howard Carter. Jeho snu o hrobke s pokladom nikto veľmi neveril, už len preto, že Tutanchamon, Achnatonov syn, žil krátku dobu (1336 – 1327 p.n.l.) a bol v podstate nevýrazným panovníkom. Keď ale Carter hrobku otvoril, našiel tu tri komory plné zbraní, sôch, nábytku, pokladníc atď. Takmer všetok objavený poklad bol prevezený do múzea v Káhire, preto toho veľa neočakávajte. Hrobka je v porovnaní s ostatnými veľmi skromná, ako do veľkosti, tak do rozsahu nástenných malieb. Môžete tu však vidieť múmiu mladého faraóna. 

Vstupenky do Údolia kráľov sa kupujú na parkovisku, základná vstupenka platí pre vstup do troch hrobiek. Ak chcete navštíviť viac hrobiek, musíte si zakúpiť viac vstupeniek. Výnimkou je Tutanchamonova a Ajova hrobka, do ktorých sa predáajú vstupenky samostatne. Medzi hrobkami a vchodom jazdí vláčik, ktorého služby môžete za malý poplatok využiť.

 

Posledné zaujímavosti...

28.11.2011 Sfinga
22.08.2011 Golf v Egypte
14.07.2011 Vodná fajka

Naposledy v diskussi...

16.07.2011 Dotaz
15.07.2011 taba
15.07.2011 Dovolenka v Egypte

Posledná fotografia...

Káhira 6
Káhira 5
Káhira 4
Káhira 3
Káhira 2