Ako predchádzať problémom počas vašej dovolenky

10.10.08 17:35:03

Aby dovolenka prebehla podľa vašich predstáv, je dobré dodržiavať niekoľko zásad.

Zachovávajte hygienické pravidlá

Rozhodne nepite vodu z kohútika, kupujte si vodu balenú a tú používajte aj na umývanie napr. ovocia. Radšej sa tiež vyhnite kockám ľadu v nápojoch. Aj keď obozretným chovaním eliminujete možnosti ako dostať „faraónovú pomstu“, teda žalúdočné problémy, niekedy sa im aj tak nevyhnete. Lieky privezené zo Slovenska faraónovú pomstu spravidla neodstránia, takže radšej skúste miestny liek Antinal, ktorý zoženiete v lekárni.

Pri kúpaní v mori dodržujte doporučenia plavčíka. Najbezpečnejšie je chodiť do mora cez deň, pokiaľ budete plávať v blízkosti korálového útesu, určite nezabudnite na obuv do vody. Niektoré koraly môžu byť jedovaté. V prípade zranenia vyhľadajte lekára.

Rozhodne majte na pamäti, že cestujete do moslimskej krajiny a rešpektujte miestnu kultúru. Je to nielen slušné, ale tiež tak predídete eventuálnym nedorozmumeniam. Alkohol v turistických oblastiach zoženiete skoro bez problémov, mimo  nich skôr zriedka. Tiež  je červené mäso skôr raritou a stretnete sa s ním väčšinou len v najluxusnejších hoteloch. Sviatok pracovného pokoja majú moslimovia v piatok a nie v nedeľu, ako sme zvyknutí. Ramadán, sviatok pre všetkých moslimov je pohyblivý, trvá zhruba od polovice septembra do polovice októbra.

Bakšiš, teda sprepitné, je v Egypte samozrejmosťou. Dávanie almužny je v islamských krajinách dokonca povinnosťou bohatých voči chudobným. Oceníte tak kvalitu služieb. Pokiaľ necháte upratovačke alebo častejšie upratovačovi na posteli pre vás malý obnos, vedzte, že ho tým veľmi potešíte. Je dobré nosiť pri sebe drobné bankovky.

V súvislosti s islamom je tiež potrebné upozorniť na vhodnosť obliekania, najmä žien a dievčat. Radšej sa vyvarujte noseniu krátkych nohavíc, tielok, šiat na ramienka a hlbokých výstrihov. Mohlo by to byť vnímané ako provokácia, či neúcta k miestnej kultúre a náboženstvu.

Ako nevhodné by tiež mohli byť vnímané rôzne prejavy náklonnosti na ulici, ako bozkávanie a pod.

Očkovanie

Pri ceste do Egypta nie je vyžadované žiadne očkovanie, často sa ale doporučuje očkovanie proti žltačke a brušnému týfusu. Pokiaľ bude Váš pobyt v Egypte dlhodobý, doporučujeme preventívne požívanie antimalárik.

 

Posledné zaujímavosti...

28.11.2011 Sfinga
22.08.2011 Golf v Egypte
14.07.2011 Vodná fajka

Naposledy v diskussi...

16.07.2011 Dotaz
15.07.2011 taba
15.07.2011 Dovolenka v Egypte

Posledná fotografia...

Káhira 6
Káhira 5
Káhira 4
Káhira 3
Káhira 2