Potápanie v Egypte

Potápanie v Egypte
29.10.08 15:09:00

Egypt si obľúbili profesionálni potápači, ale aj začiatočníci. Ak Vás  teda láka objavovať podmorskú faunu a flóru, je Egypt ideálnym miestom, kde začať.

Egypt – raj potápačov

Dôvodov, prečo si potápači vyberajú práve Červené more, je veľa – krása a rozmanitosť podmorského sveta, tisíce druhov rýb, stovky druhov koralov, ale tiež vysoká teplota mora, ktorá na hladine len výnimočne klesá pod 20 °C.

Červené more sa rozkladá medzi Arabským poloostrovom a Afrikou. Patrí k najslanejším moriam sveta, čo spoločne s veľkou čistotou vody a preslávenou hladinou vytvára ideálne podmienky pre rast koralov. V tunajších vodách sa tiež darí rajám, útesovým žralokom, delfínom, barakudám ... Tiež tu žije veľa druhov živočíchov, ktorých život pevne spojený s korálovým útesom a nenašli by ste ich na žiadnom inom mieste na svete.

Skôr ako s potápaním, alebo šnorchlovaním začnete, je vhodné pozrieť sa, ako vyzerajú živočíchy, ktorým sa bude lepšie vyhnúť. Patria medzi ne ohnivé koraly, ježkovia, murény alebo žraloci. Pravdepodobne narazíte  iba na útesového žraloka, iné druhy žijú v oveľa hlbších vodách. K napadnutiu človeka žralokom v Egypte dochádza len veľmi ojedinele.

Vo všetkých letoviskách sú ponúkané kurzy pre začiatočníkov, po absolvovaní kurzu obdržíte medzinárodne platný certifikát, ktorý vás oprávňuje potápať sa po celom svete. Certifikátov, ktoré môžete obdržať je celá rada, najčastejší je PADI. Za kurz, ktorý trvá okolo 5 dní, zaplatíte približne 300 USD. Ceny kurzov  sa líšia podľa toho, či zahŕňajú aj poplatok za certifikát a pod. Pokiaľ si nie ste istí, a ak je pre vás potápanie tým pravým orechovým, väčšina potápačských centier za poplatok ponúka skúšobný ponor. V niektorých letoviskách ( Hurghada, Sharm el Sheik) má pobočku centrum Lighthouse, kde narazíte na slovenských lektorov, čo určite rada z vás ocení, pretože rozumieť inštruktorovi je nutnosťou. Pri výbere vhodného potápačského centra dbajte na to, akú veľkú pozornosť venujú bezpečnosti a ochrane životného prostredia.

Profesionáli môžu využiť ponuku potápačských centier a nechať sa vyviezť na otvorené more a tam pozorovať napr. žraloky alebo vraky potopených lodí. Väčšina potápačských centier ponúka aj kurzy pre pokročilých, v ktorých sa môžete zdokonaliť. Narazíte aj na kurzy technického potápania.

Najlepšie lokality na potápanie

K najlepším lokalitám na potápanie na svete patrí vyhlásený Národný park  Ras Muhammad , ktorý sa rozkladá na juhu Sinajského poloostrova. Často je nazývaný klenotom v korunke Červenéh mora. Sú tu rozsiahle korálové útesy  a žije tu viac ako tisíc druhov rýb. Naraziť  môžete tiež na morské korytnačky a červenoplutvé žraloky, po ktorých je pomenovaný obľúbený Shark Reef. Celkovo je v parku 20 potápačských lokalít. Na dne  môžete preskúmať vraky lodí Yolanda, Dunraven alebo Thistlegorm. Práve tento vrak je považovaný za najcennejší na Sinaji. V 50. rokoch 20.stor. ho objavil Jacques Couseau. Ide o britskú loď potopenú aj s džípmi a delami počas 2. svetovej vojny. Potápanie k tomuto vraku je vhodné len pre skúsených potápačov.

Posledné zaujímavosti...

28.11.2011 Sfinga
22.08.2011 Golf v Egypte
14.07.2011 Vodná fajka

Naposledy v diskussi...

16.07.2011 Dotaz
15.07.2011 taba
15.07.2011 Dovolenka v Egypte

Posledná fotografia...

Káhira 6
Káhira 5
Káhira 4
Káhira 3
Káhira 2